Su Kuyusu ve Sanitasyon

Su Kuyusu ve Sanitasyon

Dünyada yaklaşık 1 milyar insan suya hasret yaşıyor ve 2,5 milyar insan ihtiyaçlarını karşılayabileceği hijyen seviyesinden uzakta.

Bölgesel kalkınma öncelikli proje tasarım tahayyülümüz, sanitasyon konusunda da bir şeyler yapmayı gerekli kılıyor. Bu sebeple Afrika’da Nijerya, Çad ve Kamerun’da, Güney Asya’da Bangladeş ve Hindistan’da bölgesel ve ihtiyaç odaklı su kuyusu çalışmaları yapıyoruz. Bunun yanında hijyen kitleri dağıtarak bölge insanlarının sorunlarına çare bulmayı hedefliyoruz.

Afrika’daki su çalışmalarımızın kaynağını kıtada suya olan erişimin zorluğu oluşturmaktadır. İnsanların kovalarla su almak için kilometrelerce yürümek zorunda kaldığı bu çalışma alanı, sanitasyon çalışmaları için öncelikli bölgedir.

Asya’da yaptığımız çalışmalar ise daha çok suya erişimin olabildiği fakat insanların suyu içerisindeki çeşitli maddelerden dolayı suyu kullanamadığı yerlerde yoğunlaşmaktadır.

Su Kuyusu Fiyatları Neler?

Derneğimize farklı kategorilerde bağışta bulunarak su ile ilgili projelerimize destek olabilirsiniz.

Asya’da açtığımız, derinliği 25-65 metre aralığında değişen bir su kuyusunun bedeli 6.000 Türk Lirasıdır.

Aynı bölgedeki ülkelerde elektrik motorlu olarak açılan kuyularımız da bulunmaktadır. Elektrik kesintisi durumunda su kullanımı pompa yoluyla devam etmekte ve kesintisiz su sağlanmaktadır. Tip B dediğimiz böyle bir kuyuyu 15.000 Türk Lirası bağışla açabilirsiniz.

Tip C dediğimiz kuyular Afrika’daki Kamerun, Çad, Nijerya, Tanzanya gibi ülkelerden o an ihtiyaç en fazla hangisindeyse o ülkede açılmaktadır. Bu kuyuların açılış maliyeti 2600 USD’dir.

Tüm kuyuların ilk sondajın vurulmasından itibaren bitişe ve sonrasında bölge halkı ile yapılan açılışa kadarki fotoğraf ve videoları bağışçıya gönderilmektedir. Bunun yanında kuyunun açıldığı yerin bilgisi, bölgede kaç kişinin yaşadığı gibi bilgilerde bağışçılarımızla paylaşılmaktadır.

Sizler de Afrika veya Asya’daki su sorunun çözümünde pay sahibi olmak isterseniz bireysel veya grup olarak açtırabilirsiniz. Bu bedelleri toplayamayan bağışçılarımızda istedikleri miktarda bağışı Su Fonu açıklamasıyla derneğimize yollayabilir ve havuz sisteminde biriken bağışlarla açılan kuyularda pay sahibi olabilirler.

 

Detaylı bilgi için derneğimizi ziyaret edebilir, e-posta ve telefon numalarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

0216 530 00 50

Whatsapp Hattı: 0552 624 88 78

info@8kita.org